Legend of Heroes: Trails of Cold Steel 3 İncelemesi

Evet bu sene mart ayının en gözde çıkışlarından biri olan Legend of Heroes: Trails of Cold Steel 3’yle alakalı oyun incelememizi sizlere sunacağız.

The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel 3

The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel 3

Öncelikle yapımcısı “Nihon Falcom“, yayımcısı “NIS America” olan Trails of Cold Steel serisi, JRPG(Japan Role-Play Game) – Turn Based türünün en gözde oyun serilerinden birisidir. Oyunlarda belli bir hikaye akışı olduğu için önceki oyunları oynamadan diğerlerine başlamak, sizi hikayeler arasında birçok boşluk varmış hissiyatı verebilir. Bundan dolayı Legend of Heroes: Trails of Cold Steel oyunu ile seriye başlamanızı tavsiye ederiz.

Grafikler açısından Legend of Heroes serisinin en iyi oyunları Trails of Cold Steel serisidir. Trails in the Sky serisi ise retro grafiklere sahip olan ve daha önceden çıkmış olan bir serisidir.

Öncelikle, Trails of Cold Steel III 23 Mart 2020 gibi yakın bir tarihte Steam üzerinden oyuncularla buluştu. Oyunun Playstation versiyonu da bulunmakta, hatta önce konsola çıkarılan daha sonra port yerleştirmelerle PC’ye uyarlanan oyunlardan biridir.

Serinin 4. oyunu da dahil tüm oyunları Japonya’da çoktan çıkmıştır fakat PC’ye uyarlama ve EU-US pazarına gelmesi yaklaşık olarak Japonya’ya göre 2 sene arayla gelmektedir. Gerçi son oyun olan Trails of Cold Steel IV beklenenden daha önce, 2021 yılında PC’ye geleceği duyuruldu ve Steam’de mağaza sayfası çoktan açıldı.

Evet Trails of Cold Steel 3’ten bahsedecek olursak, öncelikle ToCS 1 ve ToCS 2 oyunlarına göre kendini geliştirmiş ve yenilikler eklenmiş bir şekilde karşımıza geldi. Yeni eklenen Brave Points sistemi, oyundaki karakterlere hediye alarak ilişkileri geliştirme, gelişmiş arayüz ve grafiklerle gerçekten hikaye oyunlarını seven kitlelere istenilebilecek birçok şeyi sunuyor.

Oyunun Hikayesi

Trails of Cold Steel 3 size oyunun başından sonuna kadar gizemli olayların ardı arkası kesilmeyecek bir hikaye sunmakta. Düşman gördüklerinizin yeri geldiğinde farklı davrandığı, dost gördüklerinizin yeri geldiğinde farklı davrandıkları, sürekli dinamik bir hikayeye sahip olan bir yapım.

Oyunun devam etmesi için zorunlu olmayan yan görevlerden bahsedecek olursak standart türden görevlerden pek bir farkı yok. Bundan dolayı yan görevler kişiden kişiye göre değişken bir tat bırakabilir. Sıkıcı da gelebilir, ilginizi cezbederek tüm yan görevleri ve gizli görevleri de yapmaya çalışabilirsiniz de. Tabi bu yan görevlerin size dönüşü mutlaka oluyor. Oyun parası olan “mira” ve çeşitli itemlar kazanabiliyorsunuz. Ayrıca ekstra AP puanı kazanmanızı da sağlıyor.

Oyunun hikayesi ilk saatlerde sıkıcı gelebilir fakat bu sıkıcılığin sebebi, oyunun sizi hikayeye yavaş yavaş ısındırmasıdır. İlk iki bölümde pek bir olay olmazken 3. ve 4. bölümlerde aklınızın alamayacağı karmaşalar ve görevler arka arkaya gelecektir. Hikayesiyle gerçekten, sizi oyunun baş karakteri olan ve yerine oynadığınız “Rean” karakteriyle bütünleşmenizi sağlıyor. İçine çeken bir yapısı olduğundan bahsetmeme bile gerek yok.

ToCS 3 size oynanma süresi olarak çok hızlı oynamanız ve ayrıntıları, yan görevleri atlamanız halinde 50-60 saatlik bir deneyim sunacaktır. Fakat her türlü ayrıntıyı yakalamaya çalışıp oyunu da Hard mod veya Nightmare modda oynamanız durumunda bu oyunu 100 saatten fazla oynamanız garantisini verebilirim. Bossların zorluğu sizi aynı savaşı belki de 1 saat boyunca oynamanızı gerektirecek kadar zor olabilir. Yeni başlayacaksanız oyunu normal modda oynamanızı tavsiye ederim.

Oyun Akış Hızı

Yenilenen arayüz sayesinde, eski ve daha basit kalan arayüz değişerek çok daha modern, soft bir arayüz haline gelmiş. Oyunumuz yine önceki oyunlar gibi ilk chapter’da ciddi bir olay yaşanmazken, ikinci chapter’ın ortasından itibaren “Ne oluyor ya burada?” dedirten, final bölümünde ise “Çüüüüüüş, yok artık daha neler.” dedirten bir hikaye akışına sahip.

Bundan dolayı “Ya ben hiç gelemem o tarz şeylere, hemen aksiyon başlasın, bam bam bam.” diye bekliyorsanız daha çok bekleyebilirsiniz ve bu oyun early game’de sıkıcı gelebilir. Fakat “Harita üzerinde uçan kuşla bile konuşmaya çalışırım.” diyen tiplerdenseniz bu oyun sizin için biçilmiş bir kaftan.

Seslendirme

Oyunun iki tip seslendirmesi var, bunlar “Japonca” ve “İngilizce“. İki seslendirmenin de gayet iyi olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Japonca seslendirme ile oynarken alt yazıları ingilizce seçebilme gibi seçenekleriniz mevcut. Oyun sadece 3 dile çevirilmiş durumda ve üçüncü dil ise Fransızca. Fransızcam olmadığı için bu konuda herhangi bir yorum yapamıyorum fakat kötü olduğunu sanmıyorum 😀

Crafts ve Arts Sistemi

Craft ve art sistemi ToCS 1’den bu yana gelen, oyunun temel savaş mekaniğidir. Craftlarınızla fiziksel skiller kullanarak güçlü vuruşlar yapabilirken, art yetenekleriniz ile yetenek gücüne bağlı güçlü saldırılar yapabilmektesiniz. Turn based bir oyun olduğu için düşmanlarınız da dahil her karakterin vuruş yapabilmesi için sırasını beklemesi gerekmektedir. Fakat oyun içinde bize özellike kritik anlarda savaşı kazandırması için S-Break adı verdiğimiz, bir nevi ulti yeteneğiniz olan yeteneğinizi sıra beklemeksizin araya girerek kullanabilmenize yarayan bir yetenektir.

Trails of Cold Steel 3’te, ilk oyuna nazaran karakterlerimizin yeni ve farklı skiller kullanmaya başladığını görüyoruz. Craft skilleri ve art skillerinin animasyonları yine çok başarılı bir şekilde yapılmış bulunmakta. Bir yerden sonra “Vur oğlum, vur hadi bitir işini şunun.” diye kendinizce konuştuğunuzu farkederseniz şaşırmayın 😀

Master Quartz Sistemi

Trails of Cold Steel 3’te master quartz sistemine ek olarak bir yenilik gelmiş bulunmakta. Oyun içinde kullandığınız Arcus-II ile kullandığınız master quartzlarınızın yanına ek olarak yardımcı ikincil bir master quartz daha takabilmektesiniz. Bu durum karakterinizin zayıf yanlarını kapatabilmek için kullanılabileceği gibi güçlü olduğunuz yanınızı daha da ileriye taşıyabilmenize olanak sağlayan, tamamen kullanıcının kendi oyun stiline kalmış bir seçim sunan güzel bir ayrıntı.

Bonding Points ve Link Level Sistemi

Bonding points, tabiri caizse ilişki puanlarınz oyun içerisinde ara ara nefes almanızı sağlayacak, sevdiğiniz diğer karakterlerle aranızdaki bağı güçlendirecek, bazı karakterlerin geçmişlerindeki olayların neler olduğunu öğrenmenizi sağlayacak küçük eventler diyebiliriz. Oyun sonuna doğru ilişki puanlarınızın maksimuma ulaştığı karakterle özel anlar yaşayabilmektesiniz. Benim düştüğüm kişiyi sorarsanız favorim daima “Sara” olmuştur.

Her karakterin kendince tatlı bir yanı olduğu için karar vermekte bazen zorlanabilirsiniz. Bonding Points’ler malesef sınırsız değil ve herkes ile istediğiniz zaman kullanamıyorsunuz. Bundan dolayı harcayacağınız puanları dikkatlice seçmeye özen göstermenizi tavsiye ederim.

Trails of Cold Steel 3’te ise bu ilişki puanlarına ek olarak yeni bir sistem gelmiş bulunmakta. O da hediye verme. Bazı şehirlerin ya da kasabaların marketlerinde bulabileceğiniz, almazsanız tekrar geri dönüp alma şansınızın olmadığı küçük hediyelerden bahsediyoruz. İlişki puanlarına ciddi bir etkisi olmasa da bazı karakterlerle son bölümde özel anlarını yaşamak istiyorsanız bu hediyeleri kaçırmak gibi bir lüksünüz maalesef olmamalı.

Link Level’dan bahsedecek olursam, oyundaki link sistemi sayesinde iki karakter birbirlerine Arcus II cihazları sayesinde bağlanabilmektedir ve savaş sırasında kritik faydalar sağlayabilecek, brave pointsler kazanmanıza yarayacak olayları yapabilmenizi sağlar. Link Level’iniz her karakterle ayrı ayrı levellerde bulunmaktadır ve beraber savaştığınız sürece artar. Herhangi bir karakter ile aranızda 1 link level artması durumunda yeni otomatik yetenekler açılır. Örneğin partnerinize düşman saldırırken önüne geçerek hasar almasını engellemek gibi yetenekler sağlar.

Grafikler

Trails of Cold Steel 3’te ciddi manada grafikler ve animasyonlar üzerinde çalışıldığını fark edebilirsiniz. PC için yüksek grafik çözünürlükleri sunan ToCS 3 sayesinde eğlenceli ve kaliteli vakit geçireceğinizden şüphem yok. Full HD’ye kadar desteklenen grafikleri bulunmakta. Oyunun ayrıca başlatma ayarlarını yapabilidğiniz bir yapılandırma aracı da bulunmakta. Gönlünüzce istediğiniz ayarları seçerek oynayabilirsiniz. HBO+, Depth of Field vb. oyunun derinliğini arttıran seçeneklere de artık ToCS 3 ile kullanabilirsiniz 😀

Oyun Kumandası Desteği

Trails of Cold Steel 3 birçok çeşit oyun kumandası desteği sunmakta. Playstation, Xbox ve PC için ayarları bulunmakta ve dilediğiniz zaman sanki konsolda oynuyormuşçasına oyun kumandanız ile bilgisayar üzerinden oyunun tadını çıkarabilirsiniz.

Devamı gelecek…

Yazar: teknotablo1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir